News
OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W STOCZKU ŁUKOWSKIM
16.11.2017
11 listopada - dzień, w którym obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. To data - symbol odrodzenia się państwa polskiego w 1918 roku, po 123 latach niewoli.
99. rocznica tego szczególnego wydarzenia była celebrowana w naszej małej Ojczyźnie.W uroczystości patriotyczno – religijnej uczestniczyli ksiądz proboszcz Stanisław Bieńko oraz ksiądz prałat Józef Huszaluk, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych,organizacji, bibliotek, placówek oświatowych z terenu miasta i gminy, a także drużyny harcerskie ze Starych Kobiałek i Stoczka;szczególnym gościem była pani Katarzyna Markiewicz. Oprawę muzyczną wzbogaciła Orkiestra Dęta OSP w Stoczku Łukowskim.
Nad przygotowaniemuroczystości czuwała dyrektor Szkoły Podstawowej w Starej Róży, pani Ewa Dylewicz oraz nauczyciele: Aneta Cabaj, Hanna Garwolińska, Michał Rosa, Grzegorz Kot.
Obchody Święta Niepodległości w Stoczku Łukowskim rozpoczęły się o godzinie 9.45 przemarszem pocztów sztandarowych i zaproszonych gości do kościoła Parafialnego, gdzie uczniowie Szkoły Podstawowej im. M. Jastrzębskiego w Starej Róży zaprezentowali montaż poetycko – muzyczny poświęcony burzliwym dziejom naszej Ojczyzny. Całość wprowadziła zebranych w atmosferę wydarzeń poprzedzających dzień 11 listopada 1918 r. i stanowiła wspaniałą lekcję polskiej historii i patriotyzmu. Podkreślałasiłęi odwagę polskiego narodu w walce o wolność. Występ młodzieży skłonił widzów do zadumy i refleksji nad historią Polski i wprowadził podniosłą atmosferę.
Mottem uroczystości były słowa Jana Pawła II:
„Ojczyzna - kiedy myślę - wówczas wyrażam siebie i zakorzeniam,
Mówi mi o tym serce, jakby ukryta granica,
Która ze mnie przebiega ku innym,
Aby wszystkich ogarnąć w przeszłość dawniejszą niż każdy z nas:
Z niej się wyłaniam...
Gdy myślę Ojczyzna –
By zamknąć ją w sobie jak skarb...”
Uroczystość była też okazją do przypomnienia sylwetki kapitana Adama Nenckiego, żołnierza Armii Krajowej, kawalera orderu Virtuti Militari, który walczył o wolność naszego kraju i oddał swoje życie za Polskę. Jego imię miało być wymazane z pamięci Polaków i skazane na zapomnienie w okresie Polski Ludowej.Kuba jako Adam Nenckiwprowadził zebranych w świat, w którym dorastał, przedstawił krótki życiorys, Dawid zaprezentował jeden z jego wierszy, a Ola przeczytała fragmenty listu, w którym siostra Adama, Barbara opisywała okoliczności, w których rodzina dowiedziała się o śmierci ukochanego syna i brata.
Na koniec występu młodzież rozdała zebranym ulotki z biogramem kapitana Adama Nenckiego wzbogacone o fotografie z rodzinnego albumu, które udostępniłapani Katarzyna Markiewicz- siostrzenica Adama Nenckiego.
Po Eucharystii w intencji Ojczyzny wszyscy zebrani udali się pod pomnik Ignacego Braulińskiego, gdzieoddano hołd tym, którzy walczyli o niepodległość Polski.Delegacje złożyły także kwiaty pod krzyżem Polskiej Organizacji Wojskowej, który przypomina działalność konspiracyjną jej członków w Stoczku Łukowskim i okolicznych gminach w czasie I wojny światowej.
Listopadowe dni są pełne radości i szczęścia, dumy z naszej narodowej historii, ale są to też dni przepełnione zadumą i refleksją o nad samym sobą, nad sensem istnienia, nad przemijaniem. To czas wielu rocznic, pamięci o tych, którym zawdzięczamy WOLNOŚĆ. Od nas zależy, czy pamięć o nich pozostanie z nami na zawsze!
Piosenka Krzysztofa Krawczyka w wykonaniu Dawida stała się wymownym przesłaniem dla nas wszystkich:
„To co w życiu ważne ...
Czuje każdy z nas ...
To co w życiu ważne ..
To w sobie masz od lat ...”
Oprac. A. Cabaj, n-l SP w Starej Róży.
Życiorys Adama Nenckiego (ulotka)