Leczenie uzależnień - informacje
Wyciąg z ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2016r. poz. 487)
„Art. 41.
Wójtowie (burmistrzowie, prezydenci miast) powołują gminne komisje rozwiązywania problemów alkoholowych, (...) podejmujące czynności zmierzające do orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej od alkoholu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Art. 24.
Osoby, które w związku z nadużywaniem alkoholu powodują rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchylają się od pracy albo systematycznie zakłócają spokój lub porządek publiczny, kieruje się na badanie przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu i wskazania rodzaju zakładu leczniczego.
Art. 25.
Na badanie, o którym mowa w art. 24, kieruje gminna komisja rozwiązywania problemów alkoholowych właściwa według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, na jej wniosek lub z własnej inicjatywy.
Art. 26.
- Osoby, o których mowa w art. 24, jeżeli uzależnione są od alkoholu, zobowiązać można do poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego.
- Zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego orzeka sąd rejonowy właściwy według miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, której postępowanie dotyczy, w postępowaniu nieprocesowym.
- Sąd wszczyna postępowanie na wniosek gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych lub prokuratora. Do wniosku dołącza się zebraną dokumentację wraz z opinią biegłego, jeżeli badanie przez biegłego zostało przeprowadzone.
Wnioski (wzór w załączeniu) w sprawie wszczęcia procedury mającej na celu zobowiązanie osoby uzależnionej do leczenia odwykowego przyjmowane są w sekretariacie lub pok. 108 Urzędu Gminy Stoczek Łukowski. W przypadku, gdy nie ma możliwości pobrania druku, można napisać zwykłe podanie.
Inicjatywa taka może wyjść z kręgu osób najbliższych osoby uzależnionej, osób dla niej obcych, jak i instytucji, które powzięły wiadomość w tym zakresie w ramach swojej działalności.
Leczenie odwykowe osób uzależnionych od alkoholu jest bezpłatne.
Terapeuta uzależnień, psycholog
Każda zainteresowana osoba (uzależniona, współuzależniona) może skorzystać z pomocy terapeuty uzależnień lub psychologa.
Terapeuta pełni dyżury w Sali Katechetycznej przy Parafii w Stoczku Łukowskim w każdy trzeci piątek miesiąca od godz. 8 do 14. Szczegóły pod nr tel. 25 7970177.
Psycholog pełni dyżury w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Stoczku Łukowskim, ul 1-go Maja 12A. Terminy wizyt uzgadniane są za pośrednictwem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, tel. 25 7970177.
Wizyty są bezpłatne.
Mityngi Anonimowych Alkoholików w Łukowie i okolicy, www.aa.org.pl
Poniedziałek: godz. 17:30 „Ósemka”, ul. Rogalińskiego, oddział odwykowy, Łuków,
godz. 19:00 „Hubertus” Gręzówka,
Wtorek: godz. 19.00 „Żeglarz”, Pl. Narutowicza 2, Łuków, salka parafialna,
Środa: godz. 19.00, „Talbot”os. Sienkiewicza, Łuków, ul. Wereszczakówny 37 salka
parafialna,
godz. 18.00, „Przystań”, Wojcieszków,
Czwartek: godz. 18 „Filar” Stoczek Łukowski, ul. Sikorskiego 5, plebania,
Piątek: godz. 19.00 „Żeglarz”, Pl. Narutowicza 2, Łuków,
Niedziela: godz. 16.00 „Milenium”, ul. Rogalińskiego (klub abstynenta), Łuków,
godz. 19.00 „Jan”, Krynka, sala katechetyczna,
godz. 18.00 „Uwierz w siebie” Ulan Majorat, dom parafialny.
Poradnia leczenia uzależnień
Budynek Szpitala Psychiatrycznego - parter , ul. Rogalińskiego 3, Łuków
nr tel. do rejestracji: 25 7982001 wew. 323
Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
http://www.parpa.pl/index.php/szkody-zdrowotne-i-uzaleznienie
WNIOSEK DO GMINNEJ KOMISJI ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH W STOCZKU ŁUKOWSKIM