News
DZIEŃ PATRONA W SZKOLE W KISIELSKU 2017
15.11.2017
Dnia 10 listopada 2017 roku w Szkole w Kisielsku odbyła się uroczystość Dnia Patrona, czyli Armii Krajowej. Na szkolne święto, jak co roku, przybyli zaproszeni przez panią dyrektor Barbarę Urszulę Sałasińską goście. Byli to: ksiądz kanonik Stanisław Bieńko - proboszcz Parafii pod wezwaniem WNMP w Stoczku Łukowskim, ksiądz prałat Józef Huszaluk, wójt Gminy Stoczek Łukowski – pan Marek Czub, pani Katarzyna Markiewicz w zastępstwie pana Zygmunta Mikosa - prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koło w Stoczku Łukowskim, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach - pani Iwona Brodzik, reprezentacja uczniów z zaprzyjaźnionego Zespołu Oświatowego w Jedlance wraz z pocztem sztandarowym i opiekunem - panią Dorotą Gierat, a także emerytowany nauczyciel szkoły w Kisielsku - pan Tadeusz Domański, sołtysi wsi Wola Kisielska, Mizary i Celej oraz wiceprzewodnicząca Rady Rodziców - pani Aneta Świętochowska wraz z licznym gronem rodziców.
Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 9:00 wprowadzeniem pocztów sztandarowych i odśpiewaniem hymnu państwowego. W nastrojowej scenerii przypominającej ważne momenty historyczne w dziejach Polski oraz sylwetki AK-owców związanych z naszą szkołą pani dyrektor powitała zaproszonych gości i oddała głos uczniom. Występ poprzedziła krótka wypowiedź pani Katarzyny Markiewicz, która podziękowała za zaproszenie i przekazała książkowe upominki do szkolnej biblioteki mające rozwijać patriotyczną świadomość uczniów. Zaprezentowali oni program artystyczny w tym roku osnuty wokół hasła z odśpiewanej w trakcie występu piosenki Jana Pietrzaka „Co zrobimy z naszą wolnością?”. Dzieci i młodzież przedstawili scenkę wywiadu reportera z młodym pokoleniem, w którym padają pytania o znajomość historii, poczucie polskości i współczesne pojmowanie patriotyzmu. Najmłodsi uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne w narodowym polonezie. Starsza zaś młodzież recytowała napisane przez siebie wiersze poświęcone ojczyźnie i tym, którzy walcząc o jej niepodległość, musieli zapłacić najwyższą cenę – życia. Nie zabrakło też chóralnie odśpiewanych pieśni żołnierskich. Podsumowaniem występu były wymowne słowa wiersza Lecha Makowieckiego:
Pytasz mnie: „Co to jest patriotyzm?
Na co komu potrzebna Ojczyzna?..."
Roztapiamy się w tyglu Europy,
A ja tylko o ranach i bliznach...
Dziwisz się, po co ten cały bagaż:
Hymn, sztandary, historia i wiersze...
Jak wyjaśnić to komuś, kto chętnie
Czyta tylko instrukcję playstation?...
Masz licencjat, brak zasad i power.
(Chamski Pi-aR pozwoli wyjść z cienia) ...
Nauczyli cię prawie wszystkiego,
Odebrali zaś zdolność myślenia...
„Miałeś, chamie, złoty róg, (...)
ostał ci się ino sznur"
„A mury rosną, rosną, rosną...
Łańcuch kołysze się u nóg..."
Pytasz mnie: „Co to jest PATRIOTYZM?"...
Wielu mędrków wciąż nad tym się trudzi...
Patriotyzm na dziś -- to mieć dzieci...
I wychować je... Na dobrych ludzi...
Po wystąpieniach okolicznościowych księdza proboszcza i pana wójta uczestnicy Dnia Patrona wysłuchali patriotycznej poezji pana Tadeusza Domańskiego. Następnie wszyscy ustawili się do pamiątkowego zdjęcia, była też okazja, aby wpisać się do "Księgi gości", zwiedzić szkołę i porozmawiać.
oprac. Barbara Rosa
Bóg – Honor Ojczyzna
Polsko moja, Polsko piękna,
Polsko, kraju ukochany.
Mimo biedy, klęsk i upadków,
W całym kraju znamy.
Wszelkie kraje i Narody,
Ciebie poznawały.
Twoje męstwo i hart ducha.
Zawsze podziwiały.
W chwilach trudnych, beznadziejnych,
Byłaś zawsze drogą.
Nie ugięłaś nigdy kolan.
Przed potęga wroga.
Na Twych ustach zawsze były,
Bóg – Honor – Ojczyna.
Tym wartościom wszyscy wierzą,
I każdy to przyzna.
Polsko moja, Polsko piękna,
Odrzuć nowe trwogi.
Abyś nigdy nie zboczyła,
Z raz wybranej drogi.
Daj odwagę swoim dzieciom,
By Dziatwa prawda żyła.
I dla innych krajów,
Polska, wzorem była.
Tadeusz Domański
Kisielsk, 01.12.2014 r.