News
WIZYTA BISKUPA KS. PIOTRA SAWCZUKA W GMINIE STOCZEK ŁUKOWSKI
30.05.2017
Dnia 22 maja 2017 r., w ramach wizytacji duszpasterskiej Parafii p.w. WNMP w Stoczku Łukowskim, gościliśmy Biskupa Pomocniczego Diecezji Siedleckiej ks. Piotra Sawczuka. Biskupowi towarzyszył proboszcz naszej parafii ks. kanonik Stanisław Bieńko.
W spotkaniu z biskupem udział wzięli: wójt Gminy Stoczek Łukowski p. Marek Czub, radni Gminy Stoczek Łukowski, kierownicy jednostek organizacyjnych oraz pracownicy Urzędu Gminy. Wszystkich obecnych przedstawił biskupowi wójt Gminy p. Marek Czub:
- Janusz Trendak – radny Gminy Stoczek Łukowski
- Bernard Pyra – radny Gminy Stoczek Łukowski
- Barbara Basek – kierownik GOPS w Stoczku Łukowskim
- Iwona Brodzik – dyrektor GBP w Starych Kobiałkach
- Ryszard Drosio – kierownik ZAZ w Stoczku Łukowskim
- Krzysztof Świeczak – dyrektor ZWiK w Starych Kobiałkach
- Tomasz Kruk – sekretarz Gminy Stoczek Łukowski
- Zbigniew Bogusz – naczelnik wydz. Inwest. Gminy Stoczek Łukowski
- Katarzyna Sałasińska – inspektor ds. oświaty Gminy Stoczek Łukowski
- Agnieszka Więckowska – kierownik urzędu Stanu cywilnego Gminy Stoczek Łukowski
- Waleria Aniszewska – inspektor wydz. finansowego Gminy Stoczek Łukowski
- Barbara Kowalczyk – inspektor ds. obrony cywilnej Gminy Stoczek Łukowski
- Maria Basek – inspektor wydz. finansowego Gminy Stoczek Łukowski
- Renata Kruk - inspektor wydz. inwestycyjnego Gminy Stoczek Łukowski
- Marcin Sałasiński - inspektor wydz. inwestycyjnego Gminy Stoczek Łukowski
- Wojciech Rosa - inspektor wydz. organizacyjnego Gminy Stoczek Łukowski
- Anna Soćko - inspektor wydz. finansowego Gminy Stoczek Łukowski
Pan wójt Gminy Stoczek Łukowski opowiedział o 19- letniej historii Gminy Stoczek Łukowski oraz o sukcesach i problemach jednostki. Przytoczył fakty dotyczące podziału miasta i gminy oraz stanu gminy sprzed blisko dwóch dekad. W wielkim skrócie opowiedział też o tym, co udało się gminie jako samodzielnej jednostce samorządowejj osiągnąć:
- Wszystkie placówki oświatowe (5 zespołów oświatowych, 1 szkoła podstawowa oraz filia szkoły podstawowej) zostały wybudowane lub wyremontowane oraz kompleksowo wyposażone – również pod kątem bazy sportowej, w nowe sale gimnastyczne, boiska, place zabaw, siłownie.
- Powstał Zakład Aktywności Zawodowej – zatrudniający 46 osób, w tym 35 osób niepełnosprawnych. Zakład został powołany jako pierwsza tego typu placówka w województwie lubelskim, który oprócz rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zajmuje się kompleksowym cateringiem dla wszystkich gminnych szkół, niektórych zakładów pracy, posiada 3 własne samochody, w tym autobus.
- Powstał Zakład Wodociągów i Kanalizacji, który zaopatruje całą gminę w wodę z sieci wodociągowej, odbiera i oczyszcza ścieki z kolejnych miejscowości. W ostatnim czasie udało się pozyskać dofinansowanie w kwocie 2,860 mln zł z RPOWL na lata 2014 -2020 na rozbudowę oczyszczalni ścieków „Dębina” w Woli Kisielskiej oraz złożono wniosek o dotację z PROW na budowę kanalizacji w Kienkówce, Starych Kobiałkach i Jamielniku-Kolonii. Zbudowano od podstaw system selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, dzięki któremu udaje się utrzymać niskie ceny odbioru odpadów od mieszkańców.
- Została powołana Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Kobiałkach, która jako jedyna instytucja kultury tworzy ofertę kulturalną dla mieszkańców – zajęcia tańca i śpiewu, gry na instrumentach, zajęcia teatralne oraz literackie. Dla potrzeb Biblioteki w 2012 r. wybudowano siedzibę, a obecnie podpisywane są umowy na budowę sali widowiskowej przy Bibliotece, za kwotę ok. 2 mln zł. Większość z tej kwoty stanowić będzie dotacja z Instytutu Książki z Krakowa oraz z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubelskiego.
- Zostało wybudowanych kilka nowych świetlic wiejskich, istniejące zostały wyremontowane. Planuje się budowę nowych świetlic w kolejnych miejscowościach.
- Wszystkie jednostki OSP zostały wyposażone w samochody ratowniczo-gaśnicze, większość stanowią nowe pojazdy. Na 2017 rok planowany jest zakup kolejnego średniego wozu bojowego dla OSP Jedlanka. Tu również udało się pozyskać dofinansowanie z RPOWL na lata 2014-2020.
- Również jakość i stan dróg w gminie uległ widocznej poprawie. Dzięki współpracy z samorządem województwa i powiatu, rokrocznie wiele kilometrów dróg gminnych i powiatowych jest remontowanych, przebudowywanych i wyposażanych w chodniki.
Pan wójt opowiedział o Gminie Stoczek Łukowski w kontekście współpracy z Miastem oraz Parafią Stoczek Łukowski, m.in. o działalności Komitetu Obchodów Świąt Patriotycznych i Religijnych, w ramach którego miasto, gmina i parafia łączą istniejący potencjał, wspólnie organizując uroczystości dla mieszkańców – dożynki, uroczystości religijne, patriotyczne itp. Jednym z poruszonych tematów była także postać Sługi Bożego Adolfa Piotra Szelążka, biskupa urodzonego w Parafii Stoczek Łukowski, którego kult w stoczkowskiej parafii jest bardzo mocno szerzony.
Na zakończenie spotkania p. Marek Czub przekazał ks. biskupowi upominki – reprodukcję obrazu Rosena "Bitwa pod Stoczkiem” oraz lokalne wydawnictwa. Wśród prezentów znalazł się m.in. almanach wydany przez GBP w Starych Kobiałkach, Kolorowanki dla przedszkolaków oraz wiersze o biskupie Szelążku, książka pt. „Ukochani Diecezjanie… Listy pasterskie” a także filmy z przedstawień, w których występował pan wójt.
Po pamiątkowym zdjęciu pożegnaliśmy ks. Biskupa Piotra Sawczuka, który udał się do Zespołu Oświatowego w Starych Kobiałkach, by spotkać się ze społecznością szkolną.