News
PODSUMOWANIE VIII MIEJSKO-GMINNEGO KONKURSU POŚWIĘCONEGO PAMIĘCI ŚW. JANA PAWŁA II „TO, CO NIEZNISZCZALNE TRWA…”
02.06.2016
13 maja 2016 roku w Zespole Oświatowym w Starych Kobiałkach miała miejsce uroczysta gala podsumowania VIII MIEJSKO-GMINNEGO KONKURSU POŚWIĘCONEGO PAMIĘCI ŚW. JANA PAWŁA II „TO, CO NIEZNISZCZALNE TRWA”, organizowanego pod patronatem Proboszcza Parafii Stoczek Łukowski – księdza Stanisława Bieńko, Wójta Gminy Stoczek Łukowski – pana Marka Czuba, Katolickiego Radia Podlasie, portalu Podlasie 24.pl i Tygodnika Parafialnego.
Ideą konkursu jest godne uczczenie patrona szkoły – św. Jana Pawła II, kształtowanie postaw dzieci i młodzieży w duchu wartości przez Niego głoszonych, promocja talentów oraz integracja uczniów wokół Światowych Dni Młodzieży. Zmagania konkursowe zostały przeprowadzone w czterech kategoriach: wiedzy, plastycznej, recytatorskiej, literackiej. Nad organizacją konkursu pracowały: pani Krystyna Konieczna, pani Bożena Szmigiel, pani Wioletta Sokołowska, pani Alina Pięta, pani Agata Świderska. Nad oprawą muzyczną czuwał pan Piotr Rosa.
Na uroczystość przybyli: Wójt Gminy Stoczek Łukowski – pan Marek Czub, ksiądz Krzysztof Chaciński, Pani dr hab. Elżbieta Kur (pracownik naukowy Instytutu Filologii Polskiej i Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach), Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach – Pani Iwona Brodzik, nauczyciele, opiekunowie ze szkół z terenu Miasta i Gminy Stoczek Łukowski, rodzice uczestników konkursu, laureaci poszczególnych kategorii konkursu oraz Dyrektor Zespołu Oświatowego w Starych Kobiałkach – pan Krzysztof Czub.
Po powitaniu wszystkich przybyłych gości i kilku słowach wstępu, uczennica ZO
w Starych Kobiałkach, Patrycja Luty, zaprezentowała utwór skomponowany przez pana Piotra Rosę pt. Moja Rodzina. Następnie ogłoszono wyniki konkursu „To, co niezniszczalne trwa” w kategorii wiedzy. Podsumowania tej części konkursu dokonały pani Krystyna Konieczna i pani Bożena Szmigiel. O wręczenie nagród poproszono Wójta Parafii Stoczek Łukowski – Pana Marka Czuba.
Laureaci konkursu wiedzy:
Klasy I- III
I miejsce: Damian Paudyna ZO w Kisielsku
II miejsce: Wiktoria Rosa ZO w Kisielsku
Karolina Chomacka ZO Stoczku Łukowskim
III miejsce: Alicja Cabaj ZO w Starych Kobiałkach
Klasy IV – VI
I miejsce: Szymon Sokołowski ZO w Stoczku Łukowskim
II miejsce: Piotr Czarnecki ZO w Kisielsku
III miejsce: Beata Bieniek ZO w Starych Kobiałkach
Szymon Woźny ZO w Starych Kobiałkach
Klasy I- III gimnazjum
I miejsce: Weronika Wołoszka ZO Starych Kobiałkach
II miejsce: Milena Dadacz ZO w Starych Kobiałkach
III miejsce: Angelika Krzewska ZO w Starych Kobiałkach
Po muzycznej chwili wytchnienia w czasie utworu Modlitwa w wykonaniu Patrycji Luty, ogłoszono wyniki konkursu „To, co niezniszczalne trwa” w kategorii recytatorskiej.
O wręczenie nagród i słowo komentarza poproszona została przewodnicząca jury, pani dr hab. Elżbieta Kur. Pani dr Kur wyraziła słowa uznania dla wszystkich recytatorów, opiekunów i rodziców uczniów biorących udział w konkursie. Nawiązała do niezwykłej daty 13 maja,
a także podziękowała za zaproszenie do szkoły kultywującej tak piękne wartości. Zdobywcy
pierwszych miejsc w kategorii szkół podstawowych oraz gimnazjów zaprezentowali nagrodzone recytacje podczas gali (co przewodnicząca jury określiła jako powinność zwycięzców).
Laureaci konkursu recytatorskiego:
Klasy IV – VI
I miejsce: Olga Dawidek ZO w Starych Kobiałkach
Maria Sobór ZO w Kisielsku
II miejsce: Marta Bogusz ZO w Starych Kobiałkach
III miejsce: Nikola Kot ZO w Stoczku Łukowskim
Wyróżnienia:
Kinga Czerska ZO w Stoczku Łukowskim
Maria Kania ZO w Stoczku Łukowskim
Magda Sałasińska ZO w Starych Kobiałkach
Natalia Jaśkiewicz ZO w Starych Kobiałkach
Weronika Kopeć ZO w Starych Kobiałkach
Klasy I – III gimnazjum
I miejsce: Natalia Sobór ZO w Kisielsku
II miejsce: Marcin Izmer ZO w Stoczku Łukowskim
Kinga Paudyna ZO w Kisielsku
III miejsce: nie przyznano
Wyróżnienia:
Katarzyna Zadrożna ZO w Stoczku Łukowskim
Jan Bazylewicz ZO w Stoczku Łukowskim
Kamila Soćko ZO w Starej Róży
Natalia Wójcik ZO w Starych Kobiałkach
Dominika Luty ZO w Starych Kobiałkach
Dominika Pietrzak ZO w Starych Kobiałkach
Ponadto, przewodnicząca jury, pani dr hab. Elżbieta Kur, wyróżniła Marię Sobór, Natalię Jaśkiewicz, Kingę Paudynę oraz Natalię Cabaj, przyznając im dodatkowe nagrody.
Po pięknym wykonaniu utworu Naucz mnie przez uczniów klasy V - Aleksandrę Pieniak i Tomasza Kanię, wręczono nagrody w kategorii literackiej.
Bardzo nas, organizatorów, cieszy, że kolejny raz spotkaliśmy się
z uczestnikami na pięknych ścieżkach poetyckich. Profesjonalnej oceny prac literackich dokonała pani dr Małgorzata Burta z Uniwersytetu im. Kardynała Wyszyńskiego w Warszawie oraz prezes Siedleckiego Towarzystwa Literackiego im. A. Mickiewicza (niestety nieobecna podczas gali ze względu na czynny udział w tym dniu w konferencji naukowej). Pani dr Małgorzata Burta zauważyła zasadniczą różnicę w porównaniu z pracami ubiegłej edycji. Otóż nie było już niemalże odwołań do biografii. Nie zabrakło za to pięknych, wzruszających odwołań do Matki, wszak to miesiąc Maryjny: „(Ojciec) jest pośrednikiem między mną
a Matką”. Częściej to Maryja uznawana jest za pośredniczkę z Bogiem. Ktoś inny w słowach: „jestem, pamiętam, czuwam” usłyszał melodię „maleńka łza z melodią nadziei”. Były prośby
o wskazanie bezpiecznych dróg życiowych, rad jak nauczyć się żyć. Co więcej, w wierszach uczestnicy ujawniali brak zgody na szarą rzeczywistość bez wiary, nadziei, miłości, Boga
i przebaczenia. W osobie JPII dostrzegali głos rozsądku i zachęty do godnego życia, głos nadziei i pokory, radości, miłości, swój autorytet. Jedna z uczestniczek konkursu pisała „chcemy patrzeć i słuchać, choć księgę wiatr zamknął…”. Pani dr Małgorzata Burta zwróciła uwagę podczas oceny prac na piękne sformułowanie: „święte koraliki miłości”. Na szczególną uwagę zasłużyły wersy: „Znowu kolejne uderzenie”, sformułowanie „miękki głaz”. Podobno do tej pory także nic takiego nie zaistniało. Inny uczestnik porównał Ojca świętego do białego kwiatu uczącego pokory i miłości, zamieniającego rany chwastów w przebiśniegi wiary. Urzekły również następujące wersy: „Modlitwą do Ciebie każdy dzień zaczynam”, „Jako mały chłopiec mam tylko jedno marzenie, że przy twym wstawiennictwie osiągnę zbawienie”. Autorzy wierszy malowali barwne obrazy poetyckie, np. dziewczęcia z wiankiem na głowie, które ujrzało Ojca…
Pragniemy pogratulować wszystkim piszącym chęci podejmowanych prób tworzenia. Nie pozostaje nic innego jak tylko życzyć kolejnych chęci wyrażania się w tak piękny sposób, pięknymi słowami w wersach zamkniętych. Jury mocno podkreślało, że jeżeli nawet zdarzały się błędy, nie do końca przemyślane wersy, połączenia, skojarzenia, coś sprawiło, że nie wybrzmiał wiersz jako całość, to w każdym utworze można dopatrzeć się takowej perełki, nad którą warto by popracować. A zatem maleńka rada – piszcie z uczuciem, wyrażajcie siebie, świat w sposób nietypowy, z pomysłem bez potoku zbędnych słów. Jan Paweł II często mówił o Prostocie i jej głębi zarazem, o zdziwieniach. Wierzymy i mamy nadzieję na nasze kolejne spotkania i zadziwienia literackie.
Do wręczenia nagród w kategorii literackiej zaproszono panią Iwonę Brodzik, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach.
Laureaci konkursu literackiego:
Klasy IV – VI
I miejsce: Weronika Konieczna
II miejsce: Monika Słomka
III miejsce: Magdalena Kwiatkowska
Klasy I-III Gimnazjum
I miejsce: Karolina Odalska
II miejsce: Karolina Dadas
III miejsce: Jan Bazylewicz
Wyróżnienia - SP:
Natalia Dziurdziak
Bartek Stosio
Franciszek Świeczak
Diana Mularczyk
Dominika Wołoszka
Wyróżnienia - GIMNAZJUM:
Iga Staniszewska
Weronika Misior
Patrycja Bogusz
Weronika Wołoszka
Weronika Brodzik
W czasie prezentowania nagrodzonych słów w wersach zamkniętych przez uczennice z ZO w Starych Kobiałkach, laureaci zasiadali przy literackim stoliku. Utalentowana muzycznie Weronika Plak, wyśpiewała w pięknym, barwnym stroju chrześcijański optymizm Więc żyjmy jak można najpiękniej.
Następnie ogłoszono wyniki konkursu „To, co niezniszczalne trwa”
w kategorii plastycznej. Nagrodzone i wyróżnione prace zostały wyeksponowane podczas uroczystości. Podsumowania tej części konkursu dokonały pani Krystyna Konieczna i pani Bożena Szmigiel. O wręczenie nagród poproszono Dyrektora ZO w Starych Kobiałkach – pana Krzysztofa Czuba.
Laureaci konkursu plastycznego
Kategoria O– 1
Nagroda:
- Maja Mularczyk – Przedszkole Stoczek Łukowski
- Gabrysia Kania – ZO Stoczek Łukowski
- Maja Sakowicz – ZO Stare Kobiałki
- Michał Brodzik – ZO Kisielsk
Wyróżnienia:
- Lena Soćko – Przedszkole Stoczek Łukowski
- Aleksander Piotrowski – Przedszkole Stoczek Łukowski
- Weronika Dziurdziak – ZO Stare Kobiałki
- Julia Sudowska – ZO Stare Kobiałki
- Melania Dawidek – ZO Stare Kobiałki
- Magdalena Lasota – ZO Kisielsk
- Lena Pazura – ZO Kisielsk
Laureaci II - III
- Julia Rosa – ZO Stoczek Łukowski
- Kinga Dadacz – PF Toczyska
- Oliwia Kozieł – ZO Stare Kobiałki
- Ola Basek – ZO Prawda Stara
Wyróżnienia
- Aleksandra Mularczyk – ZO Stoczek Łukowski
- Klaudia Rosa – ZO Stoczek Łukowski
- Paweł Dadacz – PF Toczyska
- Kinga Białach – ZO Stara Róża
- Bartosz Soćko – ZO Stara Róża
- Jakub Czerniawski – ZO Stare Kobiałki
- Łucja Woźny – ZO Stare Kobiałki
- Julia Poniatowska – ZO Stare Kobiałki
Kategoria uczniów klas IV – VI
I miejsce:
- Emilia Leszczuk – ZO Stoczek Łukowski
- Paulina Pieniak – ZO Prawda Stara
II miejsce:
- Beata Bieniek – ZO Stare Kobiałki
- Monika Słomka – ZO Stare Kobiałki
Wyróżnienia:
- Dariusz Olczak – ZO Stoczek Łukowski
- Aleksy Chruśliński – SP Kamionka
- Sebastian Mróz - SP Kamionka
- Adrian Mączka – ZO Prawda Stara
- Olga Mularczyk – wyróżnienie specjalne ZO Stoczek Łuk.
- Natalia Dziurdziak – ZO Stare Kobiałki
- Marta Zientara – ZO Stare Kobiałki
Kategoria Gimnazjum I-III
I miejsce:
- Katarzyna Pazura – ZO Kisielsk
- Angelika Słomka – ZO Stoczek Łukowski
II miejsce:
- Anna Figat – ZO Stoczek Łukowski
- Ewa Soćko – ZO Stoczek Łukowski
III miejsce
- Iza Duda – ZO Szyszki
- Małgorzata Zientara – ZO Stare Kobiałki
Wyróżnienia:
- Ewa Poźniak – ZO Stoczek Łukowski
- Natalia Rombel – ZO Stara Róża
- Monika Zdziebłowska – ZO Kisielsk
- Kinga Dudek – ZO Szyszki
- Klaudia Dziurdziak – ZO Stare Kobiałki
- Izabela Czerniawska – ZO Stare Kobiałki
Po podziękowaniach uczniom, rodzicom, opiekunom, sponsorom, patronom wszyscy zgromadzeni na gali zostali zaproszeni do pamiątkowej fotografii. Tymczasem w tle rozbrzmiewał utwór Góralu, czy Ci nie żal… w wykonaniu Weroniki Plak.
Jako Organizatorzy serdecznie dziękujemy za udział wszystkim uczestnikom konkursu „To, co niezniszczalne trwa” i gratulujemy chęci, kreatywności, odwagi. Dziękujemy za obecność i wszelkie wsparcie ze strony Waszych Rodziców, gratulując im Was i waszych talentów! Dziękujemy opiekunom za pracę poświęconą w przygotowanie uczniów do wszystkich kategorii konkursu. Bardzo serdecznie dziękujemy za pracę w komisji zacnemu jury – pani dr hab. Elżbiecie Kur, pani dr Małgorzacie Burcie oraz pani Iwonie Brodzik. Dziękujemy sponsorom: Wójtowi Gminy Stoczek Łukowski, Przedsiębiorcy – Panu Adamowi Jończykowi, Fundacji Międzynarodowej Integracji Gospodarczej i Kulturalno-Turystycznej, Dyrektorowi ZO w Starych Kobiałkach. Dziękujemy za patronaty: Wójtowi Gminy Stoczek Łukowski, Proboszczowi Parafii w Stoczku Łukowskim, Tygodnikowi Parafialnemu, Katolickiemu Radiu Podlasie i Portalowi Podlasie 24.pl.
Dopóki ziemia kręci się,
dopóki jest tak, czy siak,
Panie, ofiaruj każdemu z nas,
czego mu w życiu brak…
(Modlitwa, B. Okudżawa)
Organizatorzy