News
SPOTKANIE AUTORSKIE W BIBLIOTECE
06.05.2016
27 kwietnia gościem Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach była pisarka książek dla dzieci i młodzieży, pedagog terapeuta i publicystka zarazem, pani Ewa Nowak. Młodzi czytelnicy znają ją przede wszystkim z takich powieści jak lekturowe "Yellow Bahama w prążki", "Diupa" oraz z popularnej "miętowej" serii zapoczątkowanej w 2002 r. książką "Wszystko, tylko nie mięta". Ewa Nowak to także autorka licznych felietonów w takich pismach jak "Cogito", "Victor Junior", "Victor Gimnazjalista", "Trzynastka", "Sens". Mieszka na warszawskiej Białołęce. W jej książkach znajdujemy cały wachlarz barwnych postaci osadzonych we współczesnym świecie. Jej głównymi bohaterami i bohaterkami są najczęściej młodzi ludzie borykający się z takimi problemami jak podejmowanie samodzielnych decyzji, miłość, uczciwość, szczerość wobec siebie i innych, przyjaźń, miłość i szacunek dla drugiego człowieka. Jednym z ważniejszych tematów, z jakimi zmierzyła się Ewa Nowak, jest temat miłości dzieci, niepodjęty do tej pory w literaturze polskiej. Charakterystyczna dla jej powieści jest też obecność zwierząt. Pojawiają się w nich zarówno koty, psy, jak i węże, warany, papugi, drób ozdobny, ryby, myszy, szczury, modliszki, pająki.
W spotkaniu autorskim w Gminnej Bibliotece uczestniczyli uczniowie z Gminnej Grupy Literackiej, szkolnej grupy "Literackie Przemyślenia" z ZO w Starych Kobiałkach, a także dzieci i młodzież z większości szkół z terenu gminy Stoczek Łukowski, uczniowie Liceum Ogólnokształcącego w Stoczku Łukowskim oraz podopieczni Pogotowia Opiekuńczego w Stoczku Łukowskim. Młodzieży towarzyszyli nauczyciele poloniści, bibliotekarze i wychowawcy. Autorka okazała się osobą bardzo żywiołową, pogodną i radosną. Z ogromnym poczuciem humoru opowiadała o swoich początkach pisania i obecnej twórczości. Zaproponowała też wszystkim zabawę we wspólne tworzenie powieści, pokazując, jak ważne w książce są detale i wiedza pisarza o świecie, który kreuje. Uczniowie zadawali bardzo dużo pytań, na które pisarka cierpliwie i wyczerpująco odpowiadała. Nie unikała odpowiedzi nawet na bardzo osobiste pytania o wiek, ilość dzieci, męża. Jednak słuchacze chcieli wiedzieć przede wszystkim, jak można zostać pisarzem i czy jest to zawód dla każdego. Pytali również o książki i losy bohaterów, a także o to, co czytuje pisarz; skąd bierze pomysły i skąd wie, które są dobre; kiedy pracuje twórczo — rano, wieczorem, tylko w czwartki czy raczej podczas wakacji; czy twórca miewa kryzysy, jak często i jak sobie z nimi radzi; na jakim etapie pracy pojawia się tytuł; jaki wpływ na karierę artysty ma jego nazwisko i wreszcie, czy zawód pisarza jest satysfakcjonujący finansowo. Na koniec spotkania pani Ewa zapowiedziała powieść pt. "Moja Ananke", która jest już w przygotowaniu. Książka porusza ważny problem ciąży nastolatek, jednak dla Autorki to tylko rodzaj pretekstu do głębszego przyjrzenia się problemom i sytuacjom napotykanym przez osoby wkraczające w dorosłe życie.
Po spotkaniu pisarka rozdawała autografy. Uczestnicy mogli też nabyć niektóre ostatnie powieści autorki, porozmawiać indywidualnie i oczywiście wykonać pamiątkowe zdjęcia.
Spotkanie autorskie z Ewą Nowak było dla uczniów nie tylko okazją do zobaczenia pisarki „na własne oczy”. Spotkanie z pisarzem, czyli twórcą kultury z pewnością poszerzyło spectrum wyboru przyszłej drogi życiowej młodych ludzi, a także wzbogaciło ich o bardzo przydatną dla ucznia wiedzę: jak pisać, żeby nie nudzić.
Barbara Rosa