News
WIECZÓR POETYCKI URSZULI TOM
22.02.2016
Żegnajcie, dawne wspomnienia,
Żegnajcie, burze i serc uniesienia,
Czas wszystko odmienia… (Tango Milonga)
Udział Szkolnej Grupy Literackiej ZO w Starych Kobiałkach i Gminnej Grupy Literackiej w Starych Kobiałkach w wieczorze poetyckim siedleckiej poetki, pani Urszuli Tomasiuk (pseudonim literacki TOM) na prezentacji tomu „Tango o zmierzchu”.
16 lutego 2016 roku przedstawiciele szkolnej Grupy Literackiej w Starych Kobiałkach „Literackie Przemyślenia”, Gminnej Grupy Literackiej w Starych Kobiałkach, pani Emilia Grabowska (nauczyciel muzyki w ZO im. AK w Kisielsku) oraz pani Iwona Gastołek (instruktor pieśni i tańca w GBP w Starych Kobiałkach) wystąpili w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach podczas wieczoru poetyckiego pani Urszuli Tomasiuk, znanej pod pseudonimem TOM. Podczas urokliwego wieczoru poezji z serduszkiem i muzyczną niespodzianką zaprezentowany został już czternasty tom twórczości pani Urszuli, zatytułowany „Tango o zmierzchu”. Na wieczorze obecni byli przedstawiciele nauki i kultury, wykładowcy oraz pracownicy UPH, rodzina, bliscy i znajomi pani Urszuli, zaprzyjaźniony gość z Wilna, pan Aleksander Lewicki, poeta i tłumacz, prezentujący twórczość pani Urszuli w języku litewskim, miłośnicy poezji, pani Iwona Brodzik (Dyrektor Gminnej Biblioteki w Starych Kobiałkach), pani Barbara Rosa (polonistka ZO im. AK w Kisielsku), rodzice i najbliżsi uczniów. Sala Biała wypełniła się po brzegi. Wieczór poprowadziły pani Urszula Tomasiuk, autorka tomu i pani Agata Świderska, polonistka i rusycystka z ZO w Starych Kobiałkach.
Po krótkim powitaniu zgromadzonych miłośników poezji przez pracownika MOKU i poetkę, panią Urszulę Tomasiuk, głos zabrała pani recenzent tomu, dr Beata Dejneka, dokonując charakterystyki twórczości zgromadzonej w tomie „Tango o zmierzchu”.
Po kilku słowach wstępu i zapowiedzi pierwsze kroki literackiego tanga przedstawili wraz z opiekunem, panią Agatą Świderską, przedstawiciele szkolnej grupy literackiej z ZO w Starych Kobiałkach, Dominika Luty, Natalia Wójcik i Natalia Cabaj. Następnie, Patrycja Luty, uczennica ZO w Starych Kobiałkach, wykonała piękny utwór muzyczny, pt. „Matko moja ja wiem”. Kolejne kroki literackiego „Tanga o zmierzchu” zaprezentowali przedstawiciele Gminnej Grupy Literackiej w Starych Kobiałkach, prowadzonej przez panią Barbarę Rosa. Na scenie wystąpili uczniowie ZO im. AK w Kisielsku: Kamila Celej, Katarzyna Kopeć, Natalia Sobór i Sebastian Świeczak oraz uczeń ZO w Stoczku Łukowskim, Jan Bazylewicz.
Następnie goście mieli okazję przysłuchiwać się rozmowie prowadzonej przez panią Urszulę i panią Agatę. Podczas luźnej pogawędki między paniami, w tle pojawiały się fotografie prezentujące dorobek literacki siedleckiej poetki, bohaterki wieczoru – pani Urszuli. Pani Urszula zdradziła, że najbardziej ceni sobie odznaczenia Gloria Artis i Krzyż Czynu Zbrojnego. Zgromadzeni na sali miłośnicy poezji dowiedzieli się również, że bohaterka wieczoru, oprócz poezji, miłością darzy kapelusze, co uwidoczniła na scenie w postaci scenerii oraz zakładając kapelusz, poza tym tradycje, język i kulturę polską. Ujawniła również, że wielokulturowość w jej twórczości jest przypadkowa, los kierował życiem pani Urszuli w taki sposób, że znalazło to odzwierciedlenie w utworach w postaci owej wielokulturowości.
Pani Urszula zadedykowała swojemu synowi wiersz pt. „Kołysanka dla Tomka”, a pani Iwona Gastołek, instruktor pieśni i tańca w GBP w Starych Kobiałkach wykonała utwór „Pieśń o matce”, wywołując wzruszenie wielu słuchaczy, bo kogoż nie wzruszą pięknie wyśpiewane słowa:
„Mamo, wołam twoje imię,
znowu jesteś przy mnie,
jak za dawnych lat.
Widzę znów nasz dom,
ciebie mamo w nim.
wspominam stary klon,
ciemny i wysoki jak dym.
Mamo w sercu cię kołyszę…”(„Pieśń o matce”)
Po chwilach z łezką w oku na scenie pojawił się zapowiedziany przez panią Urszulę gość z Wilna, poeta i tłumacz, pan Aleksander Lewicki, który zaprezentował wybrane utwory z tomu pani Urszuli po litewsku. Ciekawe, choć trudne brzmienia poszczególnych wersów poezji wprawiały w zadumę, a sama autorka tomu przyznała, że nie rozpoznałaby swoich wierszy wygłoszonym w języku litewskim.
Następnym punktem wieczoru był utwór „Być kobietą” w wykonaniu uczennicy z ZO w Starych Kobiałkach, Patrycji Luty. Utwór o dziewczęcych marzeniach i o obliczach kobiet doskonale wpisywał się w scenerię i nastrojowość wieczoru.
Kolejne kroki literackiego „Tanga o zmierzchu” postawiła na scenie współprowadząca wieczór, pani Agata Świderska, natomiast tango w wersji muzycznej - „Tango Milonga” wyśpiewały pani Emilia Grabowska, nauczycielka muzyki w ZO im. AK w Kisielsku wraz ze swoją uczennicą, Natalią Sobór.
Na zakończenie wieczoru, pani Urszula przytoczyła trzy utwory poetyckie , po czym podziękowała zgromadzonym gościom za obecność.
Nadszedł czas gratulacji dla autorki tomu „Tango o zmierzchu”, podziękowań za liryczne chwile i życzenia prosto z serca płynące, wszak był to, przypomnę, wieczór z serduszkiem w tle. Po podziękowaniu pani Urszuli za szansę i zaufanie, pożegnaliśmy Salę Białą Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach, przenikniętą rytmem, duchem i echem tanga, uczuciem, kobiecością, pięknem przyrody i wiarą. Właśnie tak można scharakteryzować twórczość siedleckiej poetki, pani Urszuli Tomasiuk (TOM).
No cóż, … i my tam byliśmy…, parafrazując znane słowa, tango literackie zatańczyliśmy… A co poczuliśmy i zobaczyliśmy, opowiadamy i WAM…
Pragnę podziękować za przychylność i pomoc w organizacji wyjazdu pani Dyrektor GBP w Starych Kobiałkch, Iwonie Brodzik, pani Barbarze Rosa, Paniom Emilii Grabowskiej i Iwonie Gastołek oraz występującym uczniom.
A. Świderska