News
UDZIAŁ W AKCJI "CZYTAMY CHŁOPÓW NON STOP"
19.10.2015
Akcja miała przypomnieć o przypadającej w tym roku 90. rocznicy śmierci Władysława Stanisława Reymonta. Była też pomyślana jako oryginalna forma promocji czytelnictwa. Patronat honorowy nad projektem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej oraz Wiceprezes Rady Ministrów - Janusz Piechociński, Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik i Starosta Siedlecki - Dariusz Stopa. Nagrodzone literackim Noblem arcydzieło polskiej literatury czytało po kolei ponad dwieście trzydzieści osób. W gronie tym znalazły się również osoby z naszej gminy.
Już 1 października dwie uczennice Zespołu Oświatowego im. Armii Krajowej w Kisielsku: Natalia Sobór z kl. II gimnazjum oraz Katarzyna Pazura z kl. I gimnazjum pod opieką pań: Barbary Rosa - polonistki z ZO w Kisielsku oraz Iwony Brodzik - dyrektora Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach uczestniczyły w wydarzeniach towarzyszących uroczystej inauguracji projektu. Tego dnia w Chlewiskach był obecny wóz transmisyjny Katolickiego Radia Podlasie. Studio plenerowe odwiedziło wielu gości, m. in.: Emilia Krakowska - znana aktorka teatralna i filmowa, odtwórczyni roli Jagny w ekranizacji "Chłopów", Ignacy Gogolewski, aktor teatralny, filmowy, reżyser, scenarzysta i zarazem filmowy Antek Boryna, pisarka Barbara Wachowicz, Antoni Wróblewski - malarz, grafik, scenograf, Dariusz Stopa - starosta powiatu siedleckiego, Marek Błaszczyk - dyrektor "Reymontówki". Uczennice z Kisielska wraz z opiekunami wzięły udział w warsztatach recytatorskich i emisji głosu dla młodzieży i nauczycieli poprowadzonych przez Emilię Krakowską i Ignacego Gogolewskiego. Aktorzy opowiadali o kulisach tworzenia filmu "Chłopi", o towarzyszących im emocjach. Zwracali też uwagę na konieczność pielęgnowania ginącego dziś nawyku wyraźnego mówienia, nazywania swoich uczuć, szacunku dla słowa. Spotkaniu towarzyszył Antoni Wróblewski, który zaprezentował w galerii, w której się ono odbywało wystawę swoich oryginalnych obrazów malowanych ziemią opartych na motywie przewodnim krzyża i monstrancji. Artysta malarz w trakcie czterodniowego czytania "Chłopów" tworzył obraz malowany ziemią z Lipiec Reymontowskich. Kolejną atrakcją tego dnia było spotkanie z Barbarą Wachowicz, często nazywaną "Basią z Podlasia" przez swe szczególne zamiłowanie do tej ziemi. Niezwykła osobowość pisarki, barwność jej języka, dbałość o jego czystość, a także entuzjazm, cudowny gawędziarski styl wypowiedzi, rozległa wiedza o historii Polski i jej bohaterach oraz patriotyzm przekazywany z dużą dozą humoru sprawiły, że wszyscy obecni na sali słuchali jej z zapartym tchem. Z pewnością wielu z nich sięgnie po książki pisarki losu polskiego, bo jak pisze ks. prof. Janusz Pasierb: "Pod jej piórem, przed jej obiektywem przeszłość nie jest cokolwiek dalej, lecz zupełnie blisko". Na koniec spotkania wszyscy otrzymali autografy z ciepłymi, indywidualnymi dedykacjami.
2 października do "Reymontówki" przyjechała dużo liczniejsza, bo 10-osobowa reprezentacja Gminy Stoczek Łukowski, aby czytać powieść Reymonta. Pierwszym z "naszych" czytających był wójt gminy - pan Marek Czub, tuż za nim tekst powieści prezentowały panie: Barbara Urszula Sałasińska - dyrektor ZO im. AK w Kisielsku, Iwona Brodzik - dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Starych Kobiałkach, Barbara Rosa - nauczyciel języka polskiego w szkole w Kisielsku oraz opiekun Gminnej Grupy Literackiej, Iwona Gastołek - instruktor Gminnego Zespołu Ludowego "Ojra". Następnie czytali uczniowie: Sebastian Świeczak - ZO im. AK w Kisielsku, Kinga Paudyna - ZO im. AK w Kisielsku, Kamila Celej - ZO im. AK w Kisielsku, Patrycja Sowa - ZO w Starych Kobiałkach oraz Jan Bazylewicz - ZO w Stoczku Łukowskim. Każdy z uczestników tegoż przedsięwzięcia mógł się przekonać, że 15-minutowe czytanie tekstu Reymonta twarzą do kamery (osoby czytające widoczne były też na ustawionym na dziedzińcu "Reymontówki" telebimie), z mikrofonem przy ustach, przed zmieniającą się w sali kominkowej dworku publicznością wcale nie było prostym zadaniem. Mimo towarzyszącego wszystkim czytającym (nie tylko uczniom) stresu, nasza grupa zebrała gromkie brawa i liczne pochwały. Po przerwie na poczęstunek uczniowie uczestniczyli jeszcze w warsztatach literackich prowadzonych przez Krzysztofa Tomaszewskiego oraz Barbarę Maksymiuk z Siedleckiej Grupy Literackiej "Witraż", podczas których mogli w formie wierszy zapisać własne refleksje płynące ze spotkania zarówno z powieścią Reymonta, jej bohaterami, krajobrazami, emocjami.
Podczas czterodniowej akcji "Czytamy Chłopów Non-Stop" kolejne tomy powieści prezentowali aktorzy, politycy, samorządowcy, dziennikarze, sportowcy, nauczyciele, uczniowie, pracownicy fizyczni i umysłowi – wszyscy , którzy przyjęli zaproszenie, a dla których ważny jest dorobek twórczy Władysława Reymonta. 4 października ostatnie fragmenty „Chłopów” przeczytali, aktor - Karol Strasburger oraz Janusz Piechociński – wicepremier. Uczestnictwo w projekcie z pewnością dla wszystkich było wyróżnieniem, ale też cennym doświadczeniem i ciekawą artystyczną przygodą zarazem.
Natalia Sobór