News
OBCHODY 76. ROCZNICY WYDARZEŃ WRZEŚNIA 1939 ROKU
22.09.2015
"Ojczyzna ma tyle razy we krwi skąpana..."
W niedzielę 20 września w kościele parafialnym w Stoczku Łukowskim odbyła się uroczystość upamiętniająca 76. rocznicę tragicznych i jakże brzemiennych w skutkach dla Polski wydarzeń wrześniowych z 1939 roku:
IX - rocznica agresji Niemiec na Polskę i początek II wojny światowej;
17IX - rocznica agresji Związku Radzieckiego na Polskę;
27 IX - Dzień Polskiego Państwa Podziemnego.
Patriotyczne obchody rozpoczęły się uroczystym przemarszem pocztów sztandarowych, orkiestry, delegacji szkół, instytucji kultury oraz lokalnych władz miasta i gminy z wójtem, panem Markiem Czubem na czele do naszej świątyni na uroczystą mszę św. w intencji Ojczyzny o godz. 10:20. Eucharystię poprzedziło wzruszające widowisko słowno-muzyczne w wykonaniu uczniów Zespołu Oświatowego im. Armii Krajowej w Kisielsku wzbogacone pokazem multimedialnym pod symbolicznym tytułem "Ojczyzna ma tyle razy we krwi skąpana...". Pytanie retoryczne o krwawe losy Polaków i Polski kończące występ: "Czyżby naprawdę wyrosła z serc tych zabitych żołnierzy?" miało wywołać i z pewnością wywołało refleksje nad istotą współczesnego patriotyzmu oraz nad koniecznością ciągłego utrwalania w świadomości kolejnych pokoleń prawdy o polskich drogach do wolności.
Następnie ksiądz proboszcz Stanisław Bieńko rozpoczął celebrację Eucharystii, modląc się za wszystkich walczących i poległych w obronie Ojczyzny oraz kilkakrotnie nawiązując do słów i pieśni prezentowanych wcześniej przez uczniów. Patriotyczne przesłanie i hołd polskim żołnierzom został też oddany podczas homilii wygłoszonej przez jednego z kleryków siedleckiego seminarium duchownego, którzy tej niedzieli gościli w naszej parafii.
Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości udali się na kwaterę wojskową na stoczkowskim cmentarzu, aby tam oddać jeszcze raz hołd tym, co walczyli o to, byśmy my dziś mogli cieszyć się wolnością i złożyć symboliczne wieńce. Reprezentacja szkoły w Kisielsku, która przygotowała nie tylko oprawę artystyczną uroczystości, zadbała też o oprawę mszy św., na kwaterze wojennej zaakcentowała swą obecność, pełniąc honorową wartę przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Barbara Rosa