Zakład Aktywności Zawodowej
Zakład Aktywności Zawodowej działa w Gminie Stoczek Łukowski od 02.04.2004 r. Jest pierwszą tego typu placówką utworzoną na naszym terenie a trzecią w kraju. Jego uruchomienie kosztowało ponad 650 tysięcy złotych. Koszty te w całości pokrył PFRON. ZAZ zatrudnia obecnie 14 pracowników obsługi oraz 28 pracowników ze znacznym stopniem niepełnosprawności.
Zakład zajmuje się gotowaniem obiadów dla szkół gminnych, indywidualnych odbiorców oraz cateringiem. Poza funkcją usługową ZAZ pełni niezwykle ważną funkcję społeczną zapewniając stałą pracę i zarobek osobom niepełnosprawnym w stopniu znacznym, który jest przyznawany osobom żyjącym z najpoważniejszymi dysfunkcjami. W Zakładzie prowadzona jest rehabilitacja zawodowa, lecznicza i społeczna pracowników niepełnosprawnych.
W ramach rehabilitacji zawodowej pracownicy wykonują pracę na kuchni w charakterze pomocy kuchennej np.:
- praca na obieraku (oczkowanie ziemniaków i warzyw),
- przygotowanie stołówki do obiadów,
- wydawanie posiłków osobom kupującym obiady,
- pomoc w rozwożeniu obiadów do szkół,
- sprzątanie stanowisk pracy
Po zakończeniu pracy odbywa się rehabilitacja lecznicza.
W ramach rehabilitacji, dostosowując się do schorzeń pracowników proponujemy następujące zabiegi lecznicze:
- hydromasaż,
- masaż klasyczny,
- okłady żelowe, parafinowe,
- naświetlania lampą sollux,
- ćwiczenia ogólnorozwojowe,
- ćwiczenia na rowerze i miniatlasie.
Chcąc wypełnić czas wolny pracowników niepełnosprawnych organizowane są w ramach rehabilitacji społecznej różnego typu zajęcia np.:
- wyszywanie kanw, gobelinów
- malowanie na szkle,
- nauka pisania,
- praca przy komputerze itp.
Organizowane są również dyskoteki, kuligi, wycieczki kilkudniowe, turnusy rehabilitacyjne, wyjazdy do kina, teatru, spotkania z innymi osobami niepełnosprawnymi (WTZ), spotkania świąteczne – wigilijne i wielkanocne.
Do chwili obecnej w województwie lubelskim powstały 3 ZAZ-y: w Stoczku Łukowskim, Puławach oraz Łęcznej. Łącznie pracuje w nich ponad 80 osób, które ze względu na rodzaj niepełnosprawności przed podjęciem w nich pracy nie miały żadnych szans na zatrudnienie.