News
GMINNY PUNKT KONSULTACYJNO-INFORMACYJNY Programu „Czyste Powietrze”
30.09.2021
Punkt oferuje bezpłatną pomoc w zakresie:
- udzielania informacji o Programie „Czyste Powietrze”
- przygotowania wniosków o dotację,
- rozliczenia dotacji.
W celu uzyskania informacji lub pomocy przy wypełnieniu i wysłaniu wniosku należy wcześniej telefonicznie uzgodnić termin wizyty w Punkcie.
Nr tel. 25 623 97 30 – Katarzyna Buczek, pok. 108, I piętro.
Podczas rozmowy telefonicznej pracownik obsługujący Punkt udzieli podstawowej informacji na temat Programu i przekaże jakimi danymi i dokumentami należy dysponować podczas wizyty w Punkcie, by sprawnie i skutecznie wypełnić i wysłać wniosek o dotację w ramach Programu „Czyste Powietrze”.
Wnioski o dotację można wysyłać również indywidualnie, za pośrednictwem strony internetowej Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
w Lublinie www.wfosigw.lublin.pl
Tam też podane są informacje o programie i opisana procedura składania wniosku.
Z programu „Czyste Powietrze” mogą skorzystać osoby fizyczne, które są właścicielami/współwłaścicielami budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub wydzielonego w takim budynku lokalu mieszkalnego z wyodrębnioną księgą wieczystą.
Program obejmuje dwie grupy beneficjentów:
- uprawnionych do podstawowego poziomu dofinansowania – osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł;
- uprawnionych do podwyższonego poziomu dofinansowania – osoby, których przeciętny średni miesięczny dochód netto na osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
1 564 zł- w gospodarstwie wieloosobowym,
2 189 zł – w gospodarstwie jednoosobowym.
Warunkiem skorzystania z dotacji w ramach Programu „Czyste powietrze” jest wymiana nieefektywnego źródła ciepła na paliwo stałe (pieca tzw. „kopciucha”) na nowoczesne źródła ciepła, spełniające najwyższe normy. Stary piec musi zostać zezłomowany.
Z dotacji można skorzystać też w przypadku, gdy budynek mieszkalny jest już wyposażony w nowoczesne źródła ciepła spełniające najwyższe normy. Dotację można uzyskać na m.in. instalację centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej (w tym kolektory słoneczne), mikroinstalację fotowoltaiczną, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, ocieplenie przegród budowlanych, okien, drzwi, audyt energetyczny, dokumentację projektową itp.
Dotacja może wynosić do 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania i 37 000 dla podwyższonego poziomu dofinansowania. Jej wysokość w ramach podstawowego
i podwyższonego poziomu dofinansowania jest uzależniona od zakresu wniosku
o dofinansowanie, czyli od tego na co chcemy uzyskać dotację.
Szczegóły na temat Programu „Czyste Powietrze” znajdują się na załączonej ulotce informacyjnej oraz na stronach internetowych:
Wójt Gminy Stoczek Łukowski
/-/ Marek Czub