Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2937
W sumie: 100050

OSP SZYSZKI

 

 

Rok powstania: 1952

Liczba członków: 33

Szyszki 65, (025) 796-17-89 (prezes)

 

Prezes: Leszek Olęder

Zastępca prezesa: Jerzy Komorniak

Skarbnik: Jerzy Wołoszka

Gospodarz: Jerzy Słomka

Kronikarz: Witold Wawrzyniak

 

            OSP w Szyszkach powstała w 1952 roku. Jej założycielami byli dwaj lokalni aktywiści Ryszard Kępka i Piotr Popieluch. Pierwszy z nich został naczelnikiem OSP, drugi zaś jego zastępcą. Ówczesną jednostkę tworzyli także: Jan Olender, Zygmunt Wołoszka, Zygmunt Wysocki i Eugeniusz Gryczka. Na początku straż nie dysponowała siedzibą, ani sprzętem. Jednak dzięki zapałowi i staraniom ochotników, jednostka w niedługim czasie od założenia otrzymała od komendy powiatowej Straży Pożarnych w Łukowie ręczną sikawkę, pięć węży oraz 500-litrową beczkę na wodę posadowioną na kołach. Otrzymany sprzęt tymczasowo był przechowywany u Czesława Gryczki.

            Po rezygnacji Ryszarda Kępki, funkcję naczelnika w 1963 roku objął Eugeniusz Gryczka. Za jego prezesury jednostka wzbogaciła się o motopompę M-400, toporki, kilka węży i hełmy strażackie. Sprzęt pochodził również z komendy powiatowej. Wyposażenie jednostki tym razem przechowywano u Jana Budnera, który był jednocześnie mechanikiem motopompy.

            W 1968 roku strażacy podjęli działania o przyznanie pomieszczenia na przechowywanie posiadanego sprzętu strażackiego. Wówczas to komenda powiatowa podarowała druhom blaszany garaż, który postawiono na placu, zakupionym dzięki środkom zgromadzonym przez mieszkańców wioski. 

            Za fundusze pochodzące m.in. z organizowania zabaw tanecznych, jednostka w Szyszkach zakupiła podłączany do ciągnika wóz służący do transportu sprzętu jak i samych druhów na ćwiczenia bądź akcje ratowniczo-gaśnicze.

            Duże zaangażowanie miejscowego OSP w rozwój ratownictwa w regionie, zaowocowały kolejnymi podarunkami z komendy. W latach 80-tych ochotnicy wzbogacili się o nowoczesną, jak na ówczesne czasy motopompę PO-5 M-800. Wkrótce też podjęto starania o budowę nowej, wygodniejszej siedziby wraz ze świetlicą oraz garażem. 

             W 1984 roku dzięki zaradności i zapałowi druhów Jana Popieluch i Tadeusza Dziaka otrzymano pozwolenie na budowę remizy. Rok później ruszyły prace budowlane, w których społecznie uczestniczyli mieszkańcy Szyszek. Dużą pomoc okazał również ówczesny naczelnik Miasta i Gminy w Stoczku Łukowskim – Jan Pudło. Budowa została ukończona w 1987 roku.

             Po śmierci wieloletniego naczelnika miejscowej jednostki – Eugeniusza Gryczki, funkcję tą objął Tadeusz Dziak. Jednostka liczyła wówczas 32 członków. Po kilku latach kierowania jednostką z powodu złego stanu zdrowia, naczelnik musiał zrezygnować z funkcji. 

             W 2003 roku podczas zebrania wyborczego powołany został nowy skład rządu. Prezesem OSP został Szczepan Kachniarz, a jego zastępcą – Jerzy Komorniak. W tym też roku dzięki pomocy Wójta Gminy Stoczek Łukowski – Marka Czuba oraz staraniom miejscowego radnego Mirosława Kępki, jednostka wzbogaciła się o lekki samochód marki Żuk, na którym zamontowano pompę Po-5. Druhowie otrzymali też mundury galowe, ćwiczebne i bojowe. 

            Prawdziwym marzeniem strażaków było jednak posiadanie średniego samochodu bojowego. Dzięki pomocy finansowej urzędu gminy, marzenia te udało się zrealizować w dość krótkim czasie. Na potrzeby jednostki zakupiono wówczas samochód Mercedres GBA 2,5/1,6. 

             W 2004 roku podjęto decyzję o powiększeniu remizy przez dobudowie kolejnego garażu. Zakup niezbędnych materiałów sfinansowała gmina, a druhowie społecznie wykonali roboty budowlane. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ciężkiej pracy wielu mieszkańców, inwestycje udało się zakończyć w bardzo szybkim czasie. 

            W maju 2005 roku w budynku OSP została odprawiona msza święta podczas której miejscowy proboszcz ks. Henryk Demiańczuk poświęcił nowo zakupiony samochód strażacki oraz garaż, a Wójt Marek Czub przekazał klucze do smochodu bojowego. Uroczystość uświetnił występ uczniów ze Szkoły Podstawowej w Szyszkach inscenizacją opowiadania Czesława Janczarskiego „Jak Wojtek został strażakiem”. Oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców i zaproszonych gości, w uroczystości wzięły również udział wszystkie jednostki OSP z Gminy Stoczek Łukowski.

            W 2006 roku także ze środków budżetowych odnowiono elewację budynku remizy.

            Strażacy z Szyszek oprócz uczestniczenia w akcjach gaśniczych (do największych z nich należy zaliczyć pożary w Stoczku Łukowskim w latach 60 oraz pożar kościoła parafialnego w Jedlance w 1975 roku) czynnie włączają się w organizację imprez gminnych, szkolnych, dożynek jak również uroczystości z okazji świąt kościelnych.

             Obecnie nad bezpieczeństwem społeczności czuwają druhowie: Szczepan Kachniarz, Leszek Olęder, Piotr Kachniarz, Zdzisław Kachniarz, Mariusz Kachniarz, Damian Kachniarz, Sylwester Kachniarz, Jan Dudziński, Marcin Mazur,Dariusz Lewandowski, Dariusz Szymański, Czesław Szymański, Jerzy Komorniak, Jerzy Wołoszka, Witold Wawrzyniak, Edmund Kępka, Michał Gryczka, Łukasz Popieluch, Bogdan Bartosiak, Tadeusz Kachniarz, Marek Gryczka, Krzysztof Koper, Stanisław Wołoszka, Mirosław Kępka, Daniel Kępka, Marcin Olęder, Stanisław Król, Jacek Kachniarz, Henryk Kachniarz, Tadeusz Lewandowski, Mirosław Staniak, Jerzy Słomka i Jan Skwarek.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

grudzień 2022
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.