Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2491
W sumie: 99604

News

News zdjęcie id 1431

Plon niesiemy plon... MIEJSKO-GMINNO-PARAFIALNE DOŻYNKI W STOCZKU ŁUKOWSKIM

07.09.2020

W niedzielę 30 sierpnia 2020 w Stoczku Łukowskim miały miejsce MIEJSKO-GMINNO-PARAFIALNE DOŻYNKI. Korowód dożynkowy wyruszył sprzed Urzędu Miasta i Gminy Stoczek Łukowski na dziękczynną Mszę św. do kościoła parafialnego pw. WNMP w Stoczku Łukowskim, którą celebrował ks. proboszcz Sławomir Sulej.

W korowodzie dożynkowym udział wzięli: Ryszard Szczygieł - Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego, Burmistrz Miasta Stoczek Łukowski - Marcin Setnkiewicz, Wójt Gminy Stoczek Łukowski – Marek Czub, dyrektorzy i kierownicy jednostek organizacyjnych, sołtysi, delegacje Kół Gospodyń Wiejskich, Radni Radny Miasta oraz Radni Rady Gminy Stoczek Łukowski.
Przed świątynią odbyły się prezentacja oraz poświęcenie przepięknych wieńców dożynkowych.
Przed Mszą św. głos zabrał wójt Gminy Stoczek Łukowski p. Marek Czub:

 

Czcigodni kapłani! Drodzy rolnicy! Szanowni zebrani!

Minął kolejny rok i dziś ponownie spotykamy się na uroczystej Mszy św., aby miejsko-gminno-parafialną uroczystością dożynkową zamknąć tegoroczne żniwa, a zarazem otworzyć nowy rok rolniczego trudu, tak ściśle wpisanego w rytm przyrody i tak od niej i od naszego Stwórcy zależnego.

„Dożynki to święto chleba i tych, którzy go współtworzą: Boga i ludzi” Ale dzisiejsza uroczystość jest nieco inna, ponieważ stajemy przed Bogiem zatroskani nie tylko o rolniczy los, ale o losy całej Polski a nawet całego świata ogarniętego pandemią wirusa Covid-19.  Co przyniesie przyszłość i jak się w niej odnajdziemy?

W tym wszystkim jedno jest pewne – trzeba żyć i trzeba jeść, dlatego tym bardziej potrzebna jest dobra kondycja polskiego rolnika i polskiego rolnictwa.

O rolnikach bardzo pięknie powiedział Papież Jan Paweł II „Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

Stając wspólnie z Wami, drodzy rolnicy, przed ołtarzem, czuję dumę, radość i wdzięczność. Chcę w imieniu całej lokalnej społeczności powiedzieć wszystkim rolnikom - D z i ę k u j ę !

Ziemia, na której żyjemy, jest warsztatem pracy rolnika, rodzi i karmi. Ziemia pozbawiona opieki nie daje plonów, pielęgnowana zaś jest naszą żywicielką. Z wdzięcznością i szacunkiem należy więc pochylić głowę przed tymi, którzy tę ziemię, wbrew modzie na wygodne życie, uprawiają. I choć rzadko  zdarza się taki rok, w którym pogoda w pełni sprzyjałaby rolnikom, oni niezmiennie kończą czas zbiorów z przekonaniem, że  jest się z czego cieszyć i jest za co Bogu i ludziom dziękować.

Podziękujmy więc za to, cośmy z pól zdołali zebrać, podziękujmy za determinację i wytrwały trud nieodmiennie towarzyszący pracy rolnika. Patrząc z radością na dożynkowy korowód, podziękujmy też za kultywowanie tradycji, czego wyrazem jest dzisiejsze święto, bo to tradycja nas współtworzy, niosąc nam i zakorzeniając nas w wartościach, które wyznawały i którymi żyły pokolenia naszych przodków, świadome, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu i niezachwianej nadziei, że zasiane ziarno zawsze plonuje, nie byłoby człowieka ani narodu.

Podziękujmy za piękne, misternie wykonane dożynkowe wieńce, które są dowodem na to, że ziarna na nowy chleb i na nowy zasiew nie zabraknie, jak nie zabraknie nadziei i wiary na przyszłe plony.

Podziękujmy za okazały bochen chleba upieczony z nowego ziarna, bo w tym chlebie zawarta jest nasza gościnność i obietnica, że gdyby nawet komuś miało go zabraknąć, każdemu z nas wystarczy wrażliwości, by cudzą biedę zobaczyć i swoim chlebem się podzielić.

Świętujmy więc - mimo wszystko-  Dożynki, by w ten sposób wyrazić szacunek  i wdzięczność dla  ludzi rolniczego trudu oraz ich ciężkiej pracy na pożytek własny i innych wykonywanej.

Życzę Wam, rolnicy, aby nastał dobry czas dla waszego resortu, abyście korzystali z nowych możliwości i szans. Życzę dużo zdrowia i pomyślności Wam wszystkim, Waszym rodzinom i najbliższym.

A Wam, drodzy mieszkańcy i goście, życzę, aby nigdy nie zabrakło na Waszych stołach tego najważniejszego symbolu dożynek - chleba. Szanujmy go i szanujmy tych, dzięki którym go mamy. 

Zgodnie z tradycją, w imieniu lokalnej społeczności, przekazuję bochen chleba wypieczony z tegorocznego ziarna, które wzrastało i dojrzewało na tej ziemi na ręce naszego proboszcza ks. Sławomira Suleja z prośbą o poświęcenie oraz  o odprawienie Mszy św.  w intencji rolników.

Prosimy Was czcigodni Kapłani, abyście dzisiaj wraz z ofiarą Jezusa Chrystusa na tym ołtarzu złożyli nasz ofiarny trud pracy na roli, naszą wdzięczność Bogu za cud nowego chleba i nasze zatroskanie o przyszłość rolnika na polskiej ziemi.

........

Zgodnie ze zwyczajem na ołtarzu złożony został chleb dożynkowy, który wraz z kwiatami złożyli przedstawiciele lokalnych władz Miasta oraz Gminy Stoczek Łukowski. W trakcie Mszy św. delegacje poszczególnych wsi złożyły dary w postaci tegorocznych plonów. Każdy uczestnik Mszy św. został obdarowany pachnącym pieczywem.
Po Mszy św.  głos zabrał Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego – Ryszard Szczygieł dziękując rolnikom za trud ich pracy na roli
 
Składamy serdeczne podziękowania za przygotowanie wieńców dożynkowych i aktywny udział w MIEJSKO-GMINNO-PARAFIALNYCH DOŻYNKACH W STOCZKU ŁUKOWSKIM:
• Sołectwo i KGW Mizarzacy z Mizar
• Sołectwo i KGW Turczanki Turzec
• Sołectwo i KGW Wola Kisielska
• Sołectwo i KGW Guzówka
• Sołectwo Zgórznica
• Sołectwo Rosy
• Sołectwo Jamielne
• KGW Jodełki z Jedlanki
• KGW Kamionka
• KGW Toczyska

 

Dziękujemy sołectwom, które zaangażowały się w przygotowanie darów na dożynkowy ołtarz:
- pieczywo – Wola Kisielska
- mięsa i wędliny – Stare Kobiałki
- owoce i warzywa – Stara Róża
- kwiaty i miód - Guzówka
Szczególne podziękowania kierujemy do "cichych" sponsorów - p. Jadwigii i Marka Rosów - za wędliny oraz p. Elżbiety i Janusza Mikusków - za chleb dożynkowy.
W imieniu organizatorów dziękujemy wszystkim za obecność!

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

luty 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.