Logo Gmina Stoczek Łukowski

menu

Licznik odwiedzin

W tym miesiącu: 2463
W sumie: 99576

Turystyka

Gmina Stoczek Łukowski położona jest na Wysoczyźnie Żelechowskiej, zajmuje powierzchnię 173,5 km2.Charakteryzuje się malowniczym krajobrazem urozmaiconym licznymi lasami i niewielkimi wzgórzami.

  Dzięki swoistym walorom przyrodniczym jest atrakcyjna pod względem turystyczno-wypoczynkowym.

  Na terenie gminy miały miejsce ważne wydarzenia historyczne - 
14 lutego 1831 roku we wsi Zgórznica odbyła się zwycięska bitwa wojsk powstańczych pod dowództwem gen.J.Dwernickiego z wojskami rosyjskimi. W miejscu tym został wzniesiony pomnik upamiętniający tamte wydarzenia.

  Dużym atutem gminy jest czyste środowisko przyrodnicze, malownicza dolina rzeki Świder oraz możliwość rozwoju rekreacji i turystyki.

 Na terenie gminy znajdują się dwa rezerwaty przyrody:

1. Rezerwat "Jata" - to jeden z największych i najciekawszych rezerwatów w Polsce utworzony w 1933 r chroni naturalne środowisko jodły. Powierzchnia rezerwatu wynosi 1116,94 ha. Z tego na 337 ha rezerwat Podlega ochronie ścisłej. Największą atrakcją rezerwatu są bory jodłowe z udziałem świerka i sosny. Obszar rezerwatu jest ostoją zwierzyny grubej, m.in.dzików.

Wartość rezerwatu podkreślają walory historyczne. Tereny te stanowiły bazę operacyjną i kryjówkę powstańców z 1863 r z oddziału księdza Stanisława Brzóski. Na terenie rezerwatu działały również silne zgrupowania partyzanckich oddziałów Armii Krajowej w czasie II Wojny Światowej.

2. Rezerwat "Kulak" - położony na terenie dwóch gmin ; Wodynie i Stoczek Łukowski, zajmuje powierzchnię 47,16 ha. W jego granice wchodzą tereny leśne, uroczyska, stawy i ich otoczenie oraz porośnięte olchą grunty prywatne i nieużytki. Na niewielkim torfowisku znajduje się jedyne na terenie Polski środkowej stanowisko rzadkiego gatunku chronionego - rosiczki długolistnej.

 

 

  W obrębie gminy w sołectwie Nowa Prawda znajduje się park podworski - zajmując powierzchnię 7,23 ha. Stanowi on własność Stanisława Chudka. Na terenie parku zachował się budynek podworski zamieszkały przez obecnego właściciela.

 

  Na terenie parku zachowało się część drzew z drzewostanu pierwotnego, są to głównie kasztanowce oraz fragment alei grabowej. W skład tegoż parku wchodzą również sady i 3 stawy rybne.

Obecny właściciel zajmuje się agroturystyką , ze względu na duże walory tego gospodarstwa cieszy się ono dużą popularnością wśród agroturystów ceniących sobie ciszę i wypoczynek w blizkości z przyrodą. 

  Miejscowi rolnicy coraz częściej dostrzegają możliwości w rozwoju agroturystyki i dlatego pojawiają się nowe gospodarstwa agroturystyczne.

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Czub</strong></p>

Marek Czub

Przyjęcia interesantów:

Pytania do wójta

Wypełnij Odpowiedzi

Urząd Gminy

Plac T. Kościuszki 1

21-450 Stoczek Łukowski

tel: 25 797 00 47

gmina@stoczeklukowski.pl

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

styczeń 2024
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.